LED pásy a osvetlenie v domácnosti pomocou neho? Rozmýšľaš nad niečim takým? Možno ti pomôžu moje postrehy a fotografie z už osvetlených niektorých miest v mojej domácnosti.

Jeden známy ma oslovil s možnosťou osvetlenia pomocou pásových LED. Zapožičal mi zopár metrov LED pásu a tak som si v domácnosti odskúšal na rôznych miestach použiteľnosť takéhoto osvetlenia. Ukázalo sa, že je to veľmi zaujímave do týchto priestorov alebo miest:
podsvietenie kuchynskej linky resp. osvetlenie kuchynskej dosky na linke. Tu je však vhodné použiť silnejšie resp. viac Wattové diody alebo s väčšou hustotou diod. Samozrejme aj s patričnými bezpečnostnými opatreniami, ako napr. izolované LED pásy. Ja som pre skúšku použil neizolované, ale pre stále osvetlenie plánujem zakúpiť izolované, ktoré sú určite vhodnejšie do takýchto priestorov.

LED v kuchyni

podsvietenie za televízorom - je skvelá vec, pretože ti TV pri pozeraní neťahá toľko oči v porovnaní so stavom, keď máš v miestnosti tmu. Ozaj si to neviem vynachváliť. Pred LED pásmi som používal obyčajnú žiarovkovú lampu s veľkým štipcom, ktorú som mal pripnutú zo zadnej strany TV. To bolo však dosť nepraktické, pretože žiarovka sa hriala a jeden krát sa mi stalo, že sa priamo na žiarovku zošmykol kábel (myslím, že to bol USB kábel) a teplo ho roztavilo. Ešte šťastie, že to nebol napájací kábel na 230V. S LED pásmi sa mi takáto situácia nemôže stať. 
Ďalším plusom je to, že LED pásy sú tenké a dajú sa použiť hlavne v situáciách, kedy je TV priskrutkovaný priamo na stene a medzi TV a stenou je veľmi málo miesta. Tu by som ozaj žiarovkové svetlo zmestil veľmi ťažko.
No a na koniec je výhoda aj to, že LED pásy robia plynulejšie rozmiestnenie osvetlenia. Žiarovka svietila na jedno miesto, ale LED pás sa rozprestiera po celej zadnej ploche steny, čo vytvára skutočne skvelý dojem z príjemného podsvietenia. Na nasledujúcej fotografii sa môže zdať svetlo veľmi biele, ale v skutočnosti je viacej sfarbené do žltého odtieňa a podobá sa svetlu žiarovky (žiaľ, nie som rodený fotograf), čo je odtieň ako je vidieť na fotografii pri osvetlení LCD monitora nižšie. Porovnanie so žiarovkou môžeš vidieť na konci tohto článku v galérii obrázkov.

LED za TV

podsvietenie za LCD monitorom - toto sa mi celkom osvedčilo, pretože doteraz som pri zapnutom PC používal zapnutú stolnú lampu, ktorá bola zo strany od monitora a robila mi mnohokrát odraz na monitore. Použitím LED pásov mi odraz zmizol, nadobudol som príjemnú atmosféru z osvetlenia spoza monitora a odpadla mi nutnosť zapínať toto osvetlenie, pretože LED pásy sú na 12V a tak som ich pripojil priamo na napájací zdroj PC;

LED za monitormi
osvetlenie klávesnice - je skôr moje pokusné laborovanie, pretože to nie je úplne praktické riešenie. Skôr by sa mi hodila klávesnica s podsvietením kláves, ale keďže vlastním bezdrôtovú ergonomickú klávesnicu, tak som na podsvietenie klávesnice mohol zabudnúť. Osvetlenie klávesnice som potreboval preto, lebo som prestal používať stolnú lampu a zadné osvetlenie LCD monitora mi už neosvieti klávesy. Takže som musel niečo pridať na osvetlenie klávesnice, aby som videl, ktoré klávesy sú kde (keďže teraz sa učím písať desiatimi prstami na novej ergonomickej klávesnici). Vyriešil som to tak, že som prilepil LED pásy zo spodu dosky stola a mierne som ich naklonil smerom von od stola. Potom to vyzerá ako na nasledujúcom obrázku (aj keď je na ňom vidieť v ľavom rohu, že som mal v kombinácii s LED pásmi zapnutú aj stolnú lampu, ale bez nej by som to asi odfotil rozmazané, keďže to neviem). Teraz už konečne vidím na všetky tlačidlá - hlavne na tie funkčné ;)

Klavesnica

Najviac ti samozrejme napovedia fotografie, ale chcem len upozorniť, že nie som skúsený fotograf a preto môžu fotografie dosť výrazne zobrazovať intenzitu svetla. Niekde je totiž vhodnejšie slabšie svetlo a na inom mieste je skôr vhodnejšie silnejšie svetlo. Ja som na všetkých vyššie uvedených fotografiách používal rovnaké LED pásy s výkonom 7.2W/m. Nie je to nejaká extra nízka spotreba (stále nižšia ako žiarovkové osvetlenie), ale podľa mňa je to dobrá alternatíva pre niektoré z vyššie uvedených typov zapojenia.

Ja som použil nezaizolovaný LED pás, pretože je lacnejší. Avšak existujú aj izolované LED pásy, ktoré sú zaliaté priehľadnou vrstvou nejakého plastu/gumy alebo niečoho takého. Tie sú skôr vhodnejšie do miest, kde môže prísť do styku s vodou, vlhkosťou alebo dotyku detí. Samozrejme si vždy treba prečítať na čo a do akého prostredia je daný pás určený.

 


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 36 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2